Започват да доставят ваксината на „Пфайзер“ в САЩ и Европа

„Юнайтид еърлайнс“, американска авиокомпания, вчера започна да доставя ваксина срещу коронавируса, произведена от фармацевтичната компания „Пфайзер“, до складове в САЩ и в Европа, съобщи в. „Уолстрийт джърнъл“.

По данни на вестника, „Юнайтид еърлайнс“, в сътрудничество с „Пфайзер“ е започнала доставките на ваксината с товарни чартърни полети. В момента се зареждат складове в американския щат Мичиган и в Белгия, посочва БТА. По-късно са планирани доставки в щата Уисконсин и в Германия.

За извършване на доставките авиокомпанията е поискала от федералното авиационно управление (ФАУ) на САЩ разрешение за транспорт на 6,8 тона сух лед, което е пет пъти повече от разрешеното по закон.

Ледът е необходим за поддържане на ниска температура на борда, за да може ваксината да се съхранява безопасно.

Миналата седмица германската фармацевтична компания БиоНТек и нейният американски партньор „Пфайзер“ изпратиха до управлението по санитарен надзор на качеството на хранителните продукти и медикаменти в САЩ искане за регистрация на ваксината срещу коронавирус.

Специалисти от надзорния орган ще проучат искането, а след това то ще бъде разгледано и от колегия независими експерти, които трябва да се съберат на 10 декември.

По този начин, използването на ваксината в извънредни ситуации може да бъде одобрено около средата на декември.

По-рано БиоНТек и „Пфайзер“ казаха, че са готови да започнат разпространение на ваксината до няколко часа след одобрението ѝ и че ефективността ѝ е 95 процента.

Във Великобритания се очаква до 10 дни да започне ваксиниране срещу коронавируса. Според публикация на вестник “Гардиън” от късно снощи ваксинирането ще започне до 10 дни.

Болниците в Англия са предупредени да създадат организация да получат първите пратки от ваксината на “Пфайзер” и “БионТек” между 7 и 9 декември. Информацията е потвърдена за вестника от няколко независими източника от Националната здравна служба на Англия и различни болници в страната.

Приоритетно се очаква да започне ваксинирането на медицинските работници в болниците и над 80-годишните в домовете за възрастни, а след това да се премине към масово ваксиниране за всички останали желаещи.