Ето кои са учените, разработили ваксината с 90% ефективност срещу Covid-19

Учените, разработили ваксината Pfizer / BioNTech Covid-19, са турско-германска двойка, предаде CNN.

Учените Угур Сахин и Озлем Туречи са посветили живота си в областта на онкологията и инфекциозните болести и са прекарали години в пионерство на персонализирано имунотерапевтично лечение на рак.

Но на фона на пандемията от коронавируса, новаторските изследвания на двойката в областта на модифицирания генетичен код ги катапултираха в очите на обществеността като мозъка, стоящ зад първата ефективна ваксина срещу коронавирус в света.

55-годишният Шахин и 53-годишният Туречи създадоха BioNTech в централния германски град Майнц през 2008 г. В понеделник партньорът на компанията, американският фармацевтичен гигант Pfizer, заяви, че кандидат-ваксината им е над 90% ефективна при предотвратяване на инфекция при доброволци.

Той използва никога досега одобрената технология, наречена messenger RNA, или mRNA, за да предизвика имунен отговор при хора, които са ваксинирани.

На разговор с репортери във вторник Шахин обясни значението на новината – и изпрати послание за надежда за света.

“Мисля, че доброто послание за човечеството е, че сега разбираме, че инфекциите с COVID-19 наистина могат да бъдат предотвратени с ваксина”, каза той.

Говорейки пред CNN в понеделник, изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла го нарече “най-големият медицински напредък” през последните 100 години.

Докато ваксината е огромна стъпка за научната общност, Угур Сахин и Озлем Туречи са ветерани в света на медицинските постижения.

Двамата, обучени лекари, създадоха предишната си компания Ganymed Pharmaceuticals през 2001 г., за да работят върху разработването на антитела за борба с рака, като в крайна сметка я продадоха за 1,4 млрд. Долара през 2016 г.

Главният изпълнителен директор Сахин и главният медицински директор Туречи са изброени сред 100-те най-богати хора в Германия, според седмичния вестник Welt am Sonntag. Във вторник пазарната стойност на тяхната компания, котирана на Nasdaq, скочи до 25,72 млрд. Долара – огромен скок от 4,6 млрд. долара през миналата година.

Но благотворителният дух на двойката и дългогодишният ангажимент към академичните среди и науката изглежда ги държат на земята, въпреки че работата им по ваксината Covid-19 ги ​​тласка в светлината на прожекторите.

През май двойката заяви пред CNN, че се чувства принудена да „осигури нещо за обществото“, предвид работата, която е свършила в своята област през последните две десетилетия.

Шахин е роден в Искендерун, град на средиземноморското крайбрежие на Турция. Премества се в Кьолн, Германия, когато е на четири години, където баща му е работил в местна фабрика на Ford, съобщава Ройтерс.

Той се запознава с Туречи, дъщеря на турски лекар, когато двамата започват академичната си кариера.

Сахин и Туречи са свързани с обща страст към изследванията на рака, според Ройтерс, който съобщи, че двойката дори е започнала сватбения си ден в изследователската лаборатория.

През януари, след като прочете научна статия за коронавируса в Ухан, Китай, Шахин бе предприет с „малката стъпка“ от противоракови иРНК лекарства до вирусни ваксини, базирани на иРНК, предаде Ройтерс.

BioNTech възложи 500 от своя персонал да работят по проекта с няколко потенциални иРНК съединения, като в крайна сметка затвори партньорство с Pfizer през март.

Техният подход на Covid-19 за ваксини използва генетичен материал, иРНК, за да подмами клетките да произвеждат парченца протеин, които изглеждат като парчета от вируса. Имунната система се научава да разпознава и атакува тези битове и на теория би реагирала бързо на всяка действителна инфекция.

Сахин е описан като „скромен и скромен“ човек от колеги, включително Матиас Теобалд, колега професор по онкология в университета в Майнц, който работи с него от две десетилетия.

Във вторник той заяви, че вярва, че ваксината BioNTech / Pfizer “няма да бъде единствената ваксина” срещу Covid-19, отбелязвайки, че продължават редица изпитвания от фаза 3.

Сахин каза също, че целта на BioNTech, в сътрудничество с Pfizer, е да увеличи производството на техния кандидат за ваксина и че се надява да произведе до 1,3 милиарда дози до края на 2021 г., ако получи разрешение.

Той повтори, че BioNTech и Pfizer планират да поискат от Американската администрация по храните и лекарствата да разреши спешното използване на ваксината, като това искане идва вероятно още през следващата седмица.