коронавирус маска

Проф. Тома Пожарлиев: Големият брой смъртни случаи от коронавирус у нас се дължи на неспазването на предпазните мерки

Проф. Тома Пожарлиев е един от най-добрите хирурзи в България. Той извършва първата у нас и на Балканския полуостров лапароскопска операция при жлъчно-каменна болест през 1993 г. Има огромен опит в диагностиката и оперативното лечение на злокачествени заболявания на стомах и дебело черво.

На какво според Вас се дължи големият брой на смъртни случаи на хора с коронавирус у нас?
Големият брой смъртни случаи според нормалните изследователи се дължи на неспазването на мерките. Много хора казаха, че не трябва да се спазват мерките, да не се носят маски и че с нищо не помагат, че това заболяване е леко като обикновен грип, но е малко по-продължително. „Стойте си вкъщи, пийте аспирин, чай. И на няколко периода заболяването ще премине“.

И хората чакат да им мине, а заболяването прогресира и прави необратими промени в белите дробове. Това е причината за многото болни. Хората от това умират, от тези вирусни пневмонии.

Светът каза, че тази инфекция е въздушно-капкова и се пренася по този начин. Забележете, 200 дни в Тайван няма заразен човек. А Тайван е толкова близо до Китай. В Китай, в Япония има по-малко случаи на новозаразени от България. За Китай до някъде не вярвам, но за Япония, за Южна Корея? При такава гъстота на населението. Защо в Азия носят маски и се смеят на европейците, че не могат да носят маски. Това е единственият начин да се предпазим от болестта при липса на ваксинация или на друго сигурно лечение на това заболяване.

Аз се чудя защо по медиите непрекъснато се дава дума на такива специалисти, няма значение дали са инфекционисти или не, които призовават да не се носят маски. Това не е световното мнение. Не могат нашите така наречени учени да бъдат по-компетентни от световните учени. Фактите говорят, че няма заразени хора в Азия, защото се спазват мерките. Те са научени от край време да носят маски, защото континентът е много гъсто населен. Там дори хората по летищата са винаги с маски без дори да има някаква инфекция, защото знаят, че ако един е болен с някакво заболяване, всички ще се разболеят. Това е толкова просто. Хората си носят маски, не се притесняват, работят.

Не може да се дава дума на такива специалисти, които да казват по медиите, че маските не помагат.

До колко според Вас са ефективни ограниченията? Спазват ли се у нас изобщо?Ако хората стоят на 1,5-2 метра разстояние и са с предпазни маски, то няма начин да се предаде инфекцията от болен към здрав. Ако само болният носи маска има 10-15 % възможност да се предаде инфекцията. Ако здравият носи маска, а болният – не, процентите са по-високи. Ако и двамата не носят вече процентът скача много. Това е доказано.Няма нужда повече „специалисти“ да обикалят по радиа и телевизии и да говорят обратното. Просто да престанат да ги пускат тези собственици на телевизионни канали да говорят и да пълнят главите на хората с глупости. Това е антибългарска реторика. Когато говорят подобни неща, хората ги слушат, защото се представят за най-добрите специалисти и народът се подвежда, и то е нормално.Хората слушат магьосници, какви магии ще направят – мажете се с това и ще ви мине. Защо не слушат лекари, специалисти?

Какво е мнението Ви за ваксините срещу коронавируса? Вие бихте ли се ваксинирал?Аз не съм специалист, но ваксинацията е спасявала света от много заболявания. Разбира се, че бих се ваксинирал. Ще се ваксинирам, когато това стане възможно.

Изнемогвате ли Вие и Вашите колеги по време на тази втора вълна в болниците? Трагедия е за лекарите. Лекарите се разболяха, но то няма и как по друг начин да се получи с талкова много болни пациенти от коронавируса. Никаква система не може да издържи на такъв наплив от 4500 нови заразени. Един лекар колко души може прегледа.

Какви препоръки бихте дали на хората?Да се спазват мерките. Хората знаят, че трябва да носят маски, да мият ръцете си, когато пипат пари или някакви подобни неща. По едно време даже се говореше да се плаща повече с карти. Да спазват дистанция, да се пазят. Това са най-простите неща, които могат да направят хората, за да забавят разпространението на инфекцията. И ако се разболеят – да внимават, защото болестта може да премине леко, но може и тежко. Случаи не само с възрастни хора или с такива с придружаващи заболявания завършват фатално.Хората трябва да се пазят и да бъдат все пак оптимисти. Ние толкова неща сме преживяли и сме преборили. И с тази инфекцията ще се преборим, но с разум и то по такъв начин, че да не спираме икономиката.