медицинска сестра хирург

Заради липса на медицински сестри: По-малко костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ

Недостиг нa медицински сестри в най-големия център за лечение на деца с онкохематологични заболявания у нас. Заради липсата на квалифицирани кадри в специализираната клиника в ИСУЛ правят по-малко костно-мозъчни трансплантации. 150 деца у нас всяка година чуват диагнозата рак. Към момента в центровете по онкохематолгиия в София, Пловдив и Варна под наблюдение са около 300 деца. По данни Националния център по обществено здраве, от 2021-ва година децата с онкологични заболявания в България са около 3 хиляди.

6-годишният син на Боряна е роден в шестия месец. Тежал едва 800 грама. Живял е в болница 125 дни след раждането.

Боряна Стратиева: “Не можеше да диша самостоятелно. Впоследствие имаше проблеми с очите- преретинопатия трета степен. В смисъл от ден 1 ние сме имали лошите прогнози, но пак казвам никога не сме се отчайвали и не сме спирали да вярваме в него, защото трябва да вярваш в чудеса”.

Пет години след раждането детето се оплаква,че вратът му е схванат.

Боряна Стратиева: “След като търсихме един месец причината се оказа, че проблемът всъщност не е във вратлето а в надбъбречна жлеза”.

5-годишното тогава момче започва поредната битка за живота си – този път със злокачествено онкологично заболяване.

Боряна Стратиева: “С разсейки в костен мозък и в цялото тяло беше. Тогава не беше възможно да се направи операция, при което беше взето решение,че започва химиотерапия”.

За една година синът на Боряна преживява операция за отстраняване на тумора, още химиотерапии и имунотерапия.

Боряна Стратиева: “Продължавам да вярвам,че сме на финалната права. Действително пътят е доста трънлив, неравен, но съм заредена с вяра”.

Заболеваемостта от рак при децата у нас не е по-различна от тази в Европа.

Проф. Добрин Константинов – началник на Клиника по детска хематология и онкология, УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ”: “Регистрираните случаи в Европа най-общо казано са около 16 на 100 000 детско население нови пациенти. Горе-долу това е и нашата цифра и тя не се променя в годините”.

С годините обаче медицинските сестри в клиниката по окохематология намаляват.

Проф. Добрин Константинов: “Мисля, че е известен проблем във всички направления на здравеопазването. Но при нас е особено осезателен, защото нашите сестри трябва да са доста квалифицирани”.

Нови кадри почти няма, а това се отразява на работата на клиниката.

Проф. Добрин Константинов: “Костно-мозъчната трансплантация изисква много по-високи ниво грижи за пациентите . И не можем да правим компромиси”.

За това понякога се налага деца да пътуват в чужбина за костно-мозъчни трансплантации. В Международния ден за борба с детския рак от Сдружение Деца с онкохематологични заболявания отчитат, много от малките пациенти успяват да преборят болестта.

Теодора Арменкова – Сдружение “Деца с онкохематологични заболявания”: “Надявам се да постигнем още по-голям процент в България и да достигнем високоразвитите европейски държави. Но и при нас много деца оздравяват. Живеят своя щастлив живот”.

В сдружението помагат на родителите да преодолеят първоначалния шок от диагнозата, за да бъдат опора на децата си в битката с онкологичното заболяване.

Източник: БНТ