сърце болка

Сърдечен масаж и без уста в уста може да помогне при сърдечен арест

Изследователи: Ако възрастен падне внезапно без пулс и дишане, окажете бързо помощ, може да е по-лесно, отколкото мислите. На минута шансът за оцеляване намалява с 10%

При инциденти с човек, който внезапно спира да диша и губи пулс, очевидците най-често не смеят да направят нещо от страх да не сгрешат или да бъдат обвинявани при неуспех. В това време пострадалият може би бавно умира от липса на кръвообращение и недостиг на кислород. Според спешни лекари в САЩ само 46% от хората със спряло сърце получават масаж преди пристигането на линейката. А е важно пострадалият да възобнови колкото се може по-бързо кръвообращението си. На минута шансът за оцеляване намалява с 10%. Това обяснява пред сп. “Привеншън” д-р Холи Андерсен, кардиолог в Нюйоркската презвитерианска болница и директор по образованието в кардиологичния институт “Перелман”

При внезапната сърдечна смърт, популярна като  сърдечен арест, сърцето спира, а с това и кръвообращението и дишането. Различно е от инсулт. Сърдечен удар е, когато притокът на кръв към сърцето е блокиран. При сърдечен арест сърцето внезапно спира да бие поради проблем в “електрическата” му система. “Когато натискате надолу в средата на гръдния кош, вие натискате гръдната кост и съответно сърцето. Така е невероятно ефективно – “давате” на човека сърце. Без кръвообращение в рамките на 5 минути мозъчните клетки започват да умират. След 10 минути шансът за оцеляване е почти нула”, обяснява кардиоложката.

В метаанализ от 2010 г., публикуван в сп. “Лансет” (Вижте изследванията по-долу.) учените установяват, че случайни минувачи, които извършват сърдечен масаж само с ръце (без уста в уста) с инструкции от диспечер на спешния телефон, повишават шансовете за оцеляване в сравнение със стандартната процедура с прекъсване за обдишване, което рядко се прави ефективно.

“Когато спрете компресиите, за да правите уста в уста, губите инерцията. След всяко спиране са нужни нови 5-7 натиска, за да се създаде достатъчно налягане за придвижване на кръвта.”