мозък

Поставиха нов вид мозъчен пейсмейкър

Китайска болница извърши първата в страната операция по поставяне на така наречения “чувствителен” мозъчен пейсмейкър. Пациентът е с болест на Паркинсон. В сравнение с традиционните пейсмейкъри, този има функцията автоматично да събира и записва сигналите от невроните в мозъка. Според експерти, новата технология ще помогне за повишаването на точността при лечението на болестта. Пациентът, който е бил подложен на интервенцията, е бил диагностициран през 2015 г. Първоначално приеманите от него лекарства са облекчили треперенето на крайниците му, но с времето ефектът е намалял.

“До април тази година ефектът на лекарството върху пациента продължаваше по-малко от три часа. Докато то не действаше, болният изпитваше скованост в крайниците и треперене. Беше му трудно да се движи, да се облича или да се храни сам”, заяви Ли Диeню, заместник-началник на неврохирургията.

Пациентите, които се лекуват от болестта на Паркинсон, обикновено преживяват така наречените “периоди на изключване”. През тях ефектът на лекарствата намалява значително и симптомите се появяват отново. Според лекарите, ако няма медицинска намеса, болните биха могли да развият животозастрашаващи симптоми като респираторни и уринарни инфекции. Именно по тази причина този пациент решава да му бъде имплантиран “чувствителния” мозъчен пейсмейкър. И когато машината отчете необичайна активност в мозъка, чрез електрически сигнали може да организмът да бъде правилно стимулиран и то в кратки срокове.

“С “чувствителния” мозъчен пейсмейкър можем да следим електрическата активност на мозъка в реално време. Така ще знаем кой метод на стимулация е по-добър, а това също ще повиши точността и ефективността на нашето лечение”, обясни Сун Бомин, директор на Центъра за невронна регулация.

В момента в Китай повече от три милиона души страдат от болестта на Паркинсон. Около пет години след приема на допаминови агонисти – терапевтични средства, които обикновено се използват при лечението на заболяването, при пациентите се появява резистентност към лекарствата. Според учени това ще бъде периодът за имплантиране на мозъчни пейсмейкъри. Тази нова технология не е лек, но данните, които записва, ще дадат повече информация за основните изследвания на болестта.