Мобилен психологически кабинет ще помага на деца, родители и учители

Мобилен психологически кабинет ще помага на деца, родители и учители. Това каза онлайн пред журналисти, учители и училищни психолози Надя Кожухарова, психолог към фондация „Асоциация Анимус“ – инициатор на услугата. Целта е темата за психичното здраве и детското емоционално благополучие да влезе в училище, децата да са щастливи, а учебният процес да преминава нормално, допълни Кожухарова.

Мобилният кабинет ще предоставя гъвкава форма на психологическа помощ в училищата. Това ще бъде услуга за подкрепа, предвидена за деца от прогимназиален и гимназиален етап, като идеята е първоначално да се прилага в няколко училища в София. В кабинета ще може да се правят индивидуални консултации за деца, за родителите или за учители, както и за училищни психолози, обясни Кожухарова. По думите й крайната цел е превенция на насилието, решаване на проблемни казуси, обучение в различни съвременни техники за овладяване на емоционално напрежение сред децата, емоционална подкрепа за децата и предотвратяване на училищния тормоз.

Мобилният кабинет е предвиден за деца над 10-годишна възраст, които може да са жертви на тормоз, да са извършители на тормоз, да са ставали свидетели на домашно насилие, деца с повишена тревожност, със страхове, с депресивна симптоматика, с поведенчески или когнитивни проблеми, които са израз на различно психично напрежение, обясни психологът. 

Адаптацията към дистанционното обучение и след това отново към присъственото обучение са били еднакво трудни за децата, а това поражда напрежение между тях. По думите на Кожухарова в различните държави между 30 и 60 на сто се е увеличило насилието сред децата, включително и насилие, основано на пола. Поради изместването на дейностите в онлайн среда, се е повишил и рискът от онлайн тормоз. Половината от децата, които вече са били жертва на онлайн тормоз, казват, че той се е увеличил, допълни тя. Оказва се, че повечето деца не знаят как и къде да потърсят помощ и как да говорят за тези свои чувства. Във всички европейски страни се установява, че училищата не могат да предложат достатъчно добре разработени и лесни механизми за подкрепа на учениците и достатъчно лесен достъп до специалист. Тъй като децата общуват най-интензивно на територията на училището, на практика училищата трябва да понесат в най-голяма степен тежестта на тези проблеми – в поведението на децата и в техните взаимоотношения, посочи още Кожухарова. 

Мобилният психологически кабинет ще работи с екип детски психолози, които работят в „Анимус“. Услугата в момента е в процес на подготовка и се очаква да заработи през следващата учебна година. Кабинетът ще пътува сред училищата по утвърден график, като се очаква в определени училища да бъде по веднъж в седмицата. Предстоят разговори с представители на училищата, които проявяват интерес.

Надяваме се работата на мобилния психологически кабинет да бъде подпомагана от младежки консултативен съвет, чийто членове ще са деца на възраст 17-18 год., каза още Кожухарова. По думите й децата, които ще бъдат в консултативния съвет, биха могли да бъдат желаещи да учат психология.  

Услугата е подкрепена от Столичната община.  БТА

автор: Десислава Пеева