Безплатни прегледи за ендометриоза през март – световния месец за борба със заболяването

За пета поредна година, фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ инициира безплатни прегледи за ендометриоза в цялата страна през март и април 2023 г.

Кампанията има за цел да даде достъп на жените с ендометриоза или съмнения за това заболяване до надеждни специалисти, за да получат навременна диагноза и адекватна помощ. Ранното диагностициране и ефективното лечение драматично биха намалили опустошителното въздействие на заболяването върху репродуктивната система на жените.

Ендометриозата засяга 1 от 10 жени в репродуктивна възраст, но все още е малко позната публично. Заболяването често може да бъде неглижирано или сбъркано с други диагнози, може дори да протича безсимптомно, затова в световен план статистиката казва, че са нужни между 6 и 10 години за точна диагноза. Една жена средно посещава 8 различни доктори, за да получи точна диагноза. Късното поставяне на диагноза има пряко отношение към по-тежкото протичане на заболяването, както и към влошаване на репродуктивните способности при жените. Между 30% и 50% от жените, които срещат репродуктивни затруднения, имат ендометриоза. В контекста на застаряващото население на България, навременната диагностика и лечение биха променили много човешки съдби и сбъднали мечтата за дете в много семейства.

Пълният списък от медицински заведения, предлагащи безплатни консултации за ендометриоза ще бъде обявяван поетапно на страницата на фондацията. Към момента дати за безплатни прегледи има за София, Плевен, Варна и Бургас, като записванията започват от 1 март 2023 г.

Друг сериозен акцент в Ендо Март 2023 г., ще бъде пациентската онлайн конференция под надслов “Ендометриоза – невидимата болест”, която ще бъде излъчвана на живо в две поредни недели – на 12 и 19 март 2023 г. В конференцията ще вземат участие отново водещи медицински специалисти, психолози, пациенти и терапевти, с които ще се разискват теми като управление на болката при ендометриоза, нови терапевтични подходи, постоперативна грижа, запазване на фертилитета, хранене и начин на живот, движение и др.

Източник: БНР