ваксина коронавирус

Проф. Ива Христова: Ваксините на “Пфайзер” и “Модерна” са почти еднакво ефективни

Днес пристигнаха в България първите дози на ваксината на “Модерна” –  втората одобрена ваксина срещу коронавируса. Доставката се извършва едновременно във всички европейски държави. Свързахме се с проф. Ива Христова – заместник директор на Националния център по заразни и паразитни болести за коментар по темата. 

Проф. Христова, какви са разликите между ваксината на „Модерна“ и тази на „Пфайзер“?
Първата основна разлика е в стабилността. Тази, която сега пристига – на „Модерна“ – се оказва, че е по-стабилна и затова съхранението ѝ е при по-лесни условия, но веднага трябва да отбележим, че двете ваксини са с една и съща структура на ваксиналния продукт, с който ще бъдем имунизирани.
Ваксината на „Модерна“ може да се съхранява до 6-7 месеца при температура от минус 15 до минус 25 градуса. За същия период от време ваксината на „Пфайзер“ трябва да се съхранява на минус 60 до минус 90 градуса. В обикновен хладилник от 2 до 8 градуса ваксината на „Модерна“ може да се съхранява 30 дни, докато тази на „Пфайзер“ може само 5 дни. На стайна температура ваксината на „Модерна“ може да се съхранява 12 часа, докато тази на „Пфайзер“ – 2 часа.

Друга разлика е, че ваксината на „Модерна“ е готова за употреба, тоест е разтворен продукт, докато при тази на „Пфайзер“ трябваше да се добавя разтворител. Ваксината на „Модерна“ е с 10 дози по 0,5мл. в една опаковка, а при тази на „Пфайзер“ е с 5 дози по 0,3 мл. Една от съществените разлики е, че ваксината на „Пфайзер“ има 30 микрограма ваксинален продукт, тоест активно вещество, докато тази на „Модерна“ има 100 микрограма.

Изследванията са показали, че при по-високата доза е по-силен и имунният отговор. Друго, което са показали изследвания е, че по време на втората доза и малко преди нея вече има изграден един начален имунен отговор – повишение на неутрализиращите антитела и клетъчен отговор. Седмица след втората доза на „Модерна“ повишението е вече максимално и човек е напълно защитен. Хората с хронични заболявания са включени в клиничните изпитвания и при двете ваксини и е доказано, че ваксините са ефективни при тях  и няма странични ефекти, както и опасност от риск.

При ваксината на „Пфайзер“ над 16-годишни са показани за ваксинация, тъй като такива деца са изпитвани, докато при ваксината на „Модерна“ са над 18 години. Има разлика и във времето – при ваксината на „Пфайзер“ следващата доза се поставя след 3 седмици, докато при „Модерна“  – след 4 седмици.

Проф. Христова, двете ваксини еднакво ефективни ли са?
Ваксините са почти еднакво ефективни. Данните са за 95% ефективност при ваксината на „Пфайзер“ върху 43 000 души всъщност, като половината са контролна група, докато при ваксината на „Модерна“ данните показват 94,5% ефективност върху 30 000 души, като половината съответно са с ваксина, половината без. От изпитванията и на двете групи, единични ваксинирани лица са се разболели – до 10 души в група срещу 140-160 в неваксинираната група.

Колко време можем да бъдем защитени с тези ваксини?
Вероятно имунитетът ще бъде около една година поне. Не е минала година от започването на изпитванията, за да можем да докажем каквото и да било с факти. Минали са около шест месеца и данните показват, че имунитетът, специално клетъчният, е много висок и силен. Трябва да мине още време, за да сме сигурни точно колко ще продължи.

Ще се налага ли да се ваксинираме периодично?
Ако имунитетът падне под някакво определено ниво, което можем да очакваме поне година след ваксинирането – да, ще се наложи веднъж в годината. С размаха, с който тече ваксинирането и с това, че ще дойдат нови милиарди дози ваксини, тази епидемия няма да трае повече от една, две години. Така че става въпрос за едно ваксиниране сега и евентуално още едно догодина.