Носенето на маска: митове и факти

Носенето на маска за защита срещу коронавирус стана част от ежедневието ни вече повече от половин година.

Въпреки че това е едно от най-важните неща, които можем да направим, за да предотвратим коронавирусна инфекция, все още е сравнително ниска степента на разбиране относно безопасността и ефективността на маските, как да ги използваме правилно, кога и къде са необходими.

Учени от медицинския факултет на Университета в Мериленд, САЩ, ни предлагат възможността да открием фактите зад митовете по отношение на носенето на маски.

БЕЗОПАСНОСТ И ЕФЕКТИВНОСТ НА МАСКАТА:

Мит: Маските от плат не ви предпазват.

Факт: Маските за лице от плат са ефективни. Те създават бариера между устата и носа ви за тези около вас. Това затруднява капчиците, разпространяващи коронавирус чрез кашлица, кихане и говорене, да достигнат до други хора.

Маските от плат обикновено ви предпазват от несъзнателно разпространение на болестта сред другите, но някои проучвания показват, че те могат да ви помогнат да се предпазите от големи капчици и да служат като косвено напомняне, за да не докосвате лицето си .

Ето защо носенето на маска или друго покриващо устата и носа средство е задължително в България в закритите обществени места, включително в обществения транспорт.

Мит: Другите маски са по-ефективни от маските от плат.

Факт: Различните видове маски служат за различни цели, но маските от плат са много ефективни за широката общественост. Обикновеният човек, който не работи в медицинска среда с пациенти с COVID-19, трябва да носи платнена маска за запазване на лични предпазни средства (ЛПС) за медицинските работници.

Мит: Маските могат да причинят натрупване на въглероден диоксид (CO2).

Факт: Някои хора предполагат, че въглеродният диоксид при издишване се улавя от плата и може да ви разболее. Това не е вярно. Правилно поставените маски предлагат достатъчен въздушен поток, като същевременно покриват носа и устата. Това прави натрупването на въглероден диоксид невъзможно.

Хората с проблеми с дишането, деца под 2-годишна възраст и тези, които не могат да премахнат маската без помощ, не трябва да я носят.

КАК ДА НОСИМ МАСКИТЕ

Мит: Начинът, по който носите маска, не е важен.

Факт: Носенето на маска правилно е ключът към ефективността й в предотвратяването разпространението на коронавируса. За да бъде ефективна, маската трябва:

  • Да покрива носа и устата
  • Да бъде поставена плътно, но удобно по страните на лицето
  • Да бъде обезопасена с връзки около ушите или врата и задната част на главата
  • Има няколко слоя плат
  • Не възпрепятства дишането
  • Ако е платена, то трябва да може да се пере и машинно изсушава без повреди или промяна на формата
Снимка: Freepik

КЪДЕ И КОГА ДА НОСИМ МАСКА:

Мит: Трябва да носите маска само ако ви прилошава или се чувствате неразположени.

Факт: Проучванията показват, че много хора, които имат коронавирус, са безсимптомни, което означава, че не усещат никаква външна или вътрешна промяна. Възможно е да имате болестта и несъзнателно да я разпространите на други хора, включително тези с придружаващи заболявания, които имат по-висок риск от заразяване с коронавирус и са по-уязвими към тежко заболяване. Асимптоматичните носители могат да увеличат разпространението на болестта, ако не вземат подходящи предпазни мерки, включително носене на маска, често миене на ръцете и социално дистанциране.

Мит: Ако сте вкъщи, не е нужно да носите маска.

Факт: В повечето случаи това е вярно. Ако обаче се чувствате зле, имате леки симптоми и живеете с други хора, важно е да носите маска, за да ги защитите.

Не напускайте дома си. Опитайте се да се изолирате от здрави хора, с които живеете. Не забравяйте да носите маска, ако напуснете карантинната си стая или ако те влязат в стаята, в която сте под карантина.

Мит: Ако сте имали коронавирус, нямате нужда от маска.

Факт: Ако преди сте имали коронавирус или тестът за антитела е бил положителен, може да си помислите, че не е нужно продължите да носите маска. За съжаление понастоящем няма начин да разберем дали наличието на коронавирус веднъж осигурява имунитет срещу вируса или колко дълго може да продължи имунитетът ви. Това означава, че бихте могли да хванете болестта отново и да я разпространите на други.

Всеки трябва да носи маска, когато е на закрито обществено място, освен ако няма проблеми с дишането, не е на възраст под две години или не може да премахне маската без помощ.

Мит: Не е нужно да носите маска навън.

Факт: По това време да се намираш навън обикновено се смята за по-безопасно от това да си вътре. Когато се разхождате или участвате в други дейности на открито сами или с хора, с които живеете, не е необходима маска.

Когато обаче ви е трудно да поддържате поне 1.5 м. разстояние от хора, с които не живеете, важно е да имате маска. Винаги трябва да имате под ръка маска, когато напускате дома си.

Мит: Ако нося маска, не е нужно да стоя вкъщи.

Факт: Тъй като всеки от нас взема собствено решение за безопасно излизане, маските са само една стратегия в набор от инструменти за различни мерки за превенция.

Носенето на маска е много ефективно и може да направи ежедневието ви по-безопасно за хората около вас, но това не е разрешително за „връщане към нормалното“.

Важно е да останете вкъщи, когато можете и да продължите да практикувате други мерки за превенция на коронавируса като социално дистанциране, за да намалите разпространението.