Колко близо сме до работеща ваксина срещу COVID-19?

Тъй като големи части от света се подготвят за втора вълна от случаи на коронавирус, правителствата възлагат надеждите си за бързото развитие на ваксина, за да осигурят път за излизане от пандемията.

Фармацевтичните компании се придвижват с безпрецедентна скорост и десетки хиляди хора в повече от дузина държави – от Бразилия до Саудитска Арабия – се явяват доброволци за човешки опити с новите ваксини.

Ако ваксините работят, както показват ранните тестове, ще започне незабавно масово производство в мащаб и скорост, невиждани досега. Общо има повече от 300 кандидати за ваксина, според Световната здравна организация: приблизително 40 се тестват върху хора и само девет от тях са достигнали до последния етап преди възможното масово прилагане – фаза 3.

Една от деветте ваксини се разработва във Великобритания от AstraZeneca в Оксфордския университет; двама от най-напредналите американски кандидати идват от фармацевтичната компания Pfizer, в партньорство с немската BioNTech и Moderna; четири ваксини се произвеждат в Китай от Sinovac Biotech, CanSino Biologics и Sinopharm, която има две различни ваксини в разработка; и един проект се ръководи от американската мултинационална компания Johnson & Johnson. Руска ваксина, произведена от изследователския институт Gamaleya, влезе във фаза 3 този месец. И деветте вече са подписали споразумения за покупка с правителства по целия свят.

Прогнозите на учените кога първата ваксина може да представи положителни резултати от изпитване във фаза 3 варират от октомври тази година, най-оптимистично, до средата на 2021 г. най-песимистично.

След като са налице резултатите от първоначалното изпитване във фаза 3, успешна ваксина може да бъде одобрена от съответния национален регулатор в рамките на един месец, позволявайки ранното доставяне на дозите на уязвими групи. Вероятно ще са необходими още шест месеца, за да бъдат събрани и анализирани пълните данни от фаза 3, преди ваксината да може да бъде предоставена за по-мащабна ваксинация.