доктор Данчо Пенчев

Д-р Данчо Пенчев: Денонощно се следят показателите и в следствие на тази ситуация ще се вземат решения за мерките

В зависимост от ситуацията заведенията пак може да бъдат затворени, но засега не се налага, предупреди д-р Данчо Пенчев

В последните седмици се очертава трайно увеличение на случаите със заразени с COVID-19, с около 800 седмично в София. Положението е тревожно с леглата, но засега още има свободни. Това каза директорът на Столична РЗИ д-р Данчо Пенчев в “Питай за ваксините” пред Нова телевизия.

“Столична РЗИ е в постоянен контакт с директорите на болниците и сутрин и вечер докладват броя на хоспитализирани и свободни легла. Към момента са заети 65% от интензивните и малко над 50% за леки и средно тежки случаи. Има готовност, в зависимост от развитието на ситуацията и натиска болниците, и директорите на болници са готови да открият допълнителни легла.

В петък следобед над 100 души, пристигащи с полет от Хамбург са карантинирани на летище София, съобщи д-р Данчо Пенчев. “В самолета в Хамбург се качва положителен с COVID-19, става му зле и 3 часа е в контакт със 100 пътници и екипаж. Кацналите трябваше да бъдат карантинирани и това време и ресурс за Столична РЗИ и за здравната система”, разказа директорът на Столична РЗИ.

Денонощно се следят показателите и в следствие на тази ситуация ще се вземат решения за мерките. Има решение за определен вид мерки за кризисен лимит, от който София е далеч, но имаме готовност за допълнителни, регионални мерки. Освен мерките на областни щабове и на национално ниво, да се обърне внимание на отговорността на всеки гражданин за опазване на здравето чрез лични предпазни средства.

Ще се затворят ли пак ресторантите? При определени условия отново ще се затворят ресторанти, но засега не. Следи се ситуацията.

Пратките с ваксина? Засега очакваме 105 300 на Pfizer/BioNTech, ще пристигат 5 понеделника, 82 000 на Модена, 76 000 на Астра Зенека и очакваме от тях потвърждение на направените заявки. В София град са получени 105 000, раздадени са 95 000, ваксинираните са над 85 000. Най-голямата група са възрастни над 65 години, лекари, учители и служители. Хората, които вече са заявили желание за ваксина ще бъдат известени когато имаме ваксини. Веднага щом получим и правим разпределение към специализираните кабинети към лични лекари и специализираните зелени коридори. Очакваме до края на месеца след ваксиниране на лицата в изборния процес отново да се върнем към фазите от Националния план за ваксинация.

Кога ще се направи ваксина на учителите в София? Първият списък от училищата в София е почти на 90% приключил. Докато не видя ваксината кацнала на летище София или в хладилника не мога да поема отговорност.

Как се разпределят ваксините в София? Първо към РЗИ и лични лекари. След пристигане МЗ разпределя по регионалните и всяка РЗИ, в зависимост от заявките и фазата и възможностите, разпределя ваксините. Столична РЗИ има подход и се опитваме да направим всеобхватност, по голяма покриваемост на София, макар и по-малко раздаваме на всички до изчерпване на количеството. Имунизационният процес е сложен, участват пациенти и лекари, и когато се направи график и когато се обадят на желаещите, нека да спазват графика и часовата зона, защото всяка ваксина е многодозова, има срок и спешно трябва да се намерят други желаещи, говорим за часове, през които ваксината трябва да се постави.

Гарантирана ли е втората доза? Това, което със сигурност мога да кажа в София за втора игла са осигурени ваксините от Пфайзер и Модена. На Астра Зенека срокът е 70 дни за втора доза и считаме, че производителят ще компенсира доставките и ще има достатъчно за втора игла.

Проблем ли е имунизация, ако си заразен? Няма проблем.

Успешен ли е Националният ваксинационен план? Планът е построен и струкутриран като повечето планове на останалите държави. Започнахме с лекари и медицински персонал. Всяка от фазите задължително участва и ако се възстановят регулярните доставки, доказан е капацитетът на системата ни, могат да се правят до 25 000 ваксини денонощно.