COVID-19 може да предизвика огромен набор от неврологични проблеми

Инсулт, делириум, безпокойство, объркване, умора – списъкът е дълъг. Ако смятате, че Covid-19 е просто респираторна болест, помислете отново. С  всяка изминала седмица става все по-ясно, че коронавирусът може да предизвика огромен набор от неврологични проблеми. Няколко души, които се свързаха с мен след сравнително леко боледуване, разказаха за дълготрайно когнитивно въздействие на болестта – проблеми с паметта, умора, проблеми с концентрацияга.

Разговаряйки с Пол Милрея, е трудно да си представим, че той е минал през два масивни инсулта, и двата причинени от коронавирусна инфекция. 64-годишният директор на отдела по комуникации в университета в Кеймбридж, е красноречив и въпреки известна слабост в дясната страна на тялото му, той е работоспособен. Минал е през едно от най-забележителните възстановявания, виждани някога от лекарите в Националната болница по неврология и неврохирургия  в Лондон. Първият му инсулт се е случил, докато е бил в интензивното отделение в Университетската болница. Потенциално смъртоносни кръвни съсиреци са били открити в белите му дробове и крака, така че той е приемал силни лекарства за разреждане на кръвта (антикоагуланти).Няколко дни по-късно той претърпява втори, още по-сериозен инсулт.

Неврологът д-р Арвинд Чандратева тъкмо излизал от болница, когато пристигнала линейката. „Пол имаше празно изражение на лицето си“, казва той. „Той виждаше само с едното око и не можеше да разбере как да използва телефона си или да си спомни паролата.” Веднага помислих, че разредителите на кръвта са причинили кървене в мозъка, но това, което видяхме, беше по-странно. “Пол претърпя друг остър инсулт поради съсирек, лишаващ жизненоважните зони на мозъка от кръвоснабдяване.Тестовете показват, че той има изумително високи нива на маркера, който отговаря за съсирването на кръвта, известен като D-димер. Обикновено той е под 300, а при инсулт може да се повиши  до 1000. Нивата на Пол Милрея бяха над 80 000. „Никога досега не съм виждала това ниво на съсирване – нещо в реакцията на тялото му към инфекцията е станало причина кръвта му да стане невероятно лепкава“, казва д-р Чандратева. По време на социалната изолация имаше спад в броя на приемането на спешни инсулти. Но за период от две седмици невролозите в Университетската болница лекуват шестима пациенти с коронавирус, които са претърпели сериозни инсулти. Те не са свързани с обичайните рискови фактори за инсулт като високо кръвно налягане или диабет. Наблюдават се обаче много високи нива на съсирване. Една от причините за инсулт е масивна свръхреакция на имунната система, която причинява възпаление в тялото и мозъка. Д-р Чандратева показва рентгеновите снимки на Пол, като подчертава големите участъци от увреждания, показани като бели замъглявания, засягащи зрението, паметта, координацията и речта му. Инсултът беше толкова сериозен, че лекарите смятаха, че вероятно той няма да оцелее или ще остане инвалид. „След втория инсулт съпругата и дъщерите ми помислиха, че това е всичко и те никога повече няма да ме видят“, казва Пол. “Лекарите им казаха, че не могат да направят много, освен да изчакат. По някакъв начин оцелях и се оправях все по-бързо”. Един от първите окуражаващи знаци е способността на Пол да говори езици – той говори шест – и преминава от английски на португалски, за да говори с една от сестрите си.„Необичайното е, че той е научил няколко от езиците си като възрастен и това създава различни връзки в мозъка, които са оцелели след удара“, казва д-р Чандратева. Пол казва, че не може да чете толкова бързо, колкото  преди, и понякога забравя, но това едва ли е изненадващо предвид зоните на увреждане в мозъка му. Впечатляващо е и физическото му възстановяване, което лекарите приписват на предишното му много високо ниво на добра физическа подготовка.

“Бях свикнал да карам колело по един час на ден, правех няколко фитнес сесии седмично и плувах в реката. Дните ми за колоездене и гмуркане приключиха, но се надявам да се върна към плуването”, казва Пол.

Проучване в Lancet Psychiatry открива мозъчни усложнения при 125 тежко болни коронавирус пациенти в британските болници. Почти половината са претърпела инсулт поради кръвен съсирек, докато други са имали мозъчно възпаление, психоза или подобни на деменция симптоми. Един от авторите на доклада, проф. Том Соломон от университета в Ливърпул, ми каза: „Вече е ясно, че този вирус причинява проблеми в мозъка, докато първоначално смятахме, че става въпрос за белите дробове. Част от проблема се дължи на липса на кислород в мозъка. Но изглежда има и много други фактори, като проблеми със съсирването на кръвта и хипер-възпалителна реакция на имунната система. Трябва също да се запитаме дали самият вирус заразява и мозъка. “В Канада неврологът проф. Адриан Оуен започна глобално онлайн проучване за това как вирусът влияе на познанието. Оуен каза: “Вече знаем, че оцелелите от тежка форма на вируса са уязвими към когнитивно увреждане. Тъй като броят на възстановяващите се продължава да се увеличава, става все по-очевидно, че изписването от интензивното отделение не е края за тези хора, само началото на възстановяването им.

“Вирусите Сарс и Мерс, които са причинени от коронавирус, са свързани с някакво неврологично заболяване, но никога досега не сме виждали нещо подобно”, каза ми д-р Майкъл Занди, консултант по неврология в Националната болница по неврология и неврохирургия  в Лондон. „Най-близкото сравнение е пандемията от грип през 1918 г. Виждаме, че тогава е имало много мозъчни заболявания и проблеми, които се появяват през следващите 10-20 години.“Като медицински кореспондент на Би Би Си, от 2004 г. докладвам за глобални заплахи от болести като птичи грип, свински грип, Сарс и Мерс – и двата коронавирус – и Ебола. През голяма част от кариерата си чаках глобална пандемия и въпреки това, когато Covid-19 дойде, светът не беше толкова готов, колкото можеше да бъде. За съжаление може да се наложи да живеем с коронавирус за неопределено време. Тук ще разсъждавам върху тази нова реалност. Мистериозен неврологичен синдром, известен като енцефалит летаргика, се появява в края на Първата световна война и продължава да засяга повече от милион души по света. Има ограничени доказателства за причините за това и дали вирусът е задействан от грип или постинфекциозно автоимунно разстройство. Освен “спяща болест”, някои пациенти са имали нарушения в движението, наподобяващо болестта на Паркинсон, което ги е засегнало до края на живота им.

В своята книга Awakenings, неврологът Оливър Сакс разказа историята на група пациенти, които страдат от “спяща болест” в продължение на десетилетия, и как той използвал лекарството L-Dopa, за да ги освободи временно от това състояние.

Трябва да сме внимателни, когато четем за сравненията между Covid-19 и пандемията от испански грип от 1918 г. Но при толкова много пациенти с Covid, които имат неврологични симптоми, ще бъде важно да разгледаме дългосрочните ефекти върху мозъка.